Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

I pińczowskie dożynki wodniackie - "Dopływki" za nami

Data publikacji: 2018-08-13, Data modyfikacji: 2018-08-15
A A AWydrukDrukuj  
 
To miejsce, ci ludzie, ten klimat. W niedzielne popołudnie, nad pińczowskim zalewem, odbyły się pierwsze wodniackie dożynki. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że to jedyna taka impreza w skali Polski. Połączenie obrzędu dożynkowego dzielenia się chlebem i dziękowania za tegoroczne plony oraz zainscenizowanie go na wodzie z wykorzystaniem replik kuźni wodnej i młyna wodnego – wszystko to nadało wyjątkowy charakter imprezie. Nie obyło się także bez dodatkowych atrakcji na lądzie i wodzie, o które zadbali organizatorzy: Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury i Klub Wodny Kon-Tiki. I pińczowskie „Dopływki” odbyły się przy wsparciu finansowym Województwa Świętokrzyskiego oraz samorządu Miasta i Gminy Pińczów. Sam pomysł imprezy to wielka zasługa Adama Ochwanowskiego, który z pińczowskimi wodniakami realizował już wiele cennych inicjatyw. Ta ostatnia rewelacyjnie wpisała się w klimat wyjątkowego miejsca jakim jest klub wodny Kon-Tiki w Pińczowie. Po odtworzeniu obrzędu dożynkowego z udziałem Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Prezesa Wodciągów Kieleckich, wójta Gminy Michałów oraz Koła Gospodyń Wiejskich z Kozubowa odbyło się wspólne dzielenie się chlebem. Po nim rytm imprezy wyznaczały dodatkowe atrakcje na wodzie – zaplanowane przez Klub Wodny Kon-Tiki oraz na lądzie – animowane przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury. Były pokazy ratownictwa wodnego, pływania na desce SUP, jogi na desce, pokaz szkółki narciarstwa wodnego, poszukiwanie skarbu oraz szereg konkursów dla całych rodzin. Każdy mógł także bezpłatnie przepłynąć się bździelem i kuźnią wodną po pińczowskim zalewie. Finałem „Dopływek” były koncerty szantowe: Szkockiej Trupy i jednego z bardziej uznanych w Polsce zespołów tego typu – Mechanicy Szanty. Przede wszystkim była fantastyczna atmosfera, luz i wodniacki klimat, który udzielił się wielu gościom tego wydarzenia. Impreza odbyła się w ramach obchodów 20-lecia Województwa Świętokrzyskiego oraz 590-rocznicy lokacji Pińczowa. więcej zdjęć TUTAJ Artykuł I pińczowskie dożynki wodniackie – „Dopływki” za nami pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=49320
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola