Belka
Sobota, 19 Stycznia 2019   imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Narodowe Czytanie już po raz siódmy

Data publikacji: 2018-08-17, Data modyfikacji: 2018-08-18
A A AWydrukDrukuj  
 
W sobotę, 8 września 2018 r., w całej Polsce po raz siódmy odbędzie się Narodowe Czytanie. Ta ogólnopolska akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku czytane będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Pińczów po raz kolejny weźmie udział w Narodowym Czytaniu. Czytanie „Przedwiośnia” rozpocznie się o godz. 15 na wirydarzu Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Wydarzenie zainauguruje Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów, pan Włodzimierz Badurak.  Następnie czytać będą m. in. przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń, klubów, instytucji, policji, straży pożarnej, uczniowie pińczowskich szkół, Koła Gospodyń Wiejskich. Planowana jest lektura fragmentów „Przedwiośnia” w taki sposób, aby przeczytać dzieło w całości. Na akcję przygotowana będzie specjalna dekoracja związana z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz wystawione będą egzemplarze różnych wydań lektury. Przerywnikiem w czytaniu będą prezentacje utworów patriotycznych w wykonaniu uczniów Szkoły Muzycznej w Pińczowie. Zachęcamy także naszych czytelników do wzięcia czynnego udziału w Narodowym Czytaniu. Chętnych do przeczytania fragmentu „Przedwiośnia” prosimy o zgłaszanie się do biblioteki, osobiście lub telefonicznie. „Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001). Artykuł Narodowe Czytanie już po raz siódmy pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=49353
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola