Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Obchody 590-lecia nadania praw miejskich

Data publikacji: 2018-09-25, Data modyfikacji: 2018-09-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Pińczów w dniach od 21 września (piątek) do 23 września (niedziela) obchodził wyjątkowe święto jakim była 590. Rocznica Nadania Praw Miejskich. Uroczystości rozpoczęły się w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Na początek głos zabrali Burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, który także uczestniczył w tym wyjątkowym wydarzeniu. Kolejnym punktem był występ dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Nr 1 w Pińczowie. Młodzi artyści przygotowali przedstawienie o charakterze bardzo podniosłym i patriotycznym nawiązujące do obchodzonej w tym roku 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po zakończeniu części artystycznej przyszedł czas na trochę historii. Prelegenci z Muzeum Narodowego w Kielcach: Pani Justyna Dziadek i Pan dr Krzysztof Myśliński przedstawili dzieje Pińczowa od czasów samego powstania miasta i jego nazwy. Przygotowane zostały także liczne fotografie z tamtych czasów, które z zaciekawieniem podziwiali wszyscy zgromadzeni w sali. Po zakończeniu prelekcji na scenę wyszli pierwszoklasiści z Zespołu Placówek Oświatowych w Gackach. W niezwykle barwnych tradycyjnych krakowskich strojach zaprezentowali występy taneczne. Wreszcie przyszedł czas na jeden z ważniejszych punktów całych obchodów. Burmistrz Włodzimierz Badurak wspólnie z pracownikiem Muzeum Narodowego w Kielcach Panią Justyną Dziadek dokonali uroczystego odsłonięcia kopii aktu lokacji naszego miasta, przygotowanego specjalnie na tę uroczystość. Oryginalny dokument z 21 września 1428 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Kielcach, a jego wierna kopia została teraz umieszczona w gablocie Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Po krótkiej przerwie przyszedł czas na ostatni tego dnia akcent artystyczny ? widowisko historyczne pt. ?Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens?, w którym wystąpiło ponad 60 wykonawców. Był to spektakl wielopokoleniowy, a w jego przygotowaniu wzięli udział studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pińczowie oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Pińczowie i Zespołu Szkół Nr i w Pińczowie, a także młodzież z kół artystycznych działających przy Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury. Pomysłodawczynią i reżyserką przedsięwzięcia była Pani Bożena Szatkowska-Mostek. W ramach sobotnich obchodów odbyła się poplenerowa wystawa rzeźbiarska ?Dziedzictwo?, a także wystawa malarska prezentująca piękno Ponidzia oraz fotograficzna prezentująca nieznane zakątki Pińczowa. Obchody zakończyła w niedzielę uroczystą mszą świętą w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w intencji 590. Rocznicy nadania praw miejskich dla Pińczowa. Na piątek 28 września o godzinie 10:00 przeniesiono zaplanowaną także na sobotę grę miejską dla dzieci i młodzieży. Rozpocznie się ona przed budynkiem PSCK. Zapraszamy.   Artykuł Obchody 590-lecia nadania praw miejskich pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=50296
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola