Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Pińczów świętuje rocznicę lokacji

Data publikacji: 2018-09-21, Data modyfikacji: 2018-09-24
A A AWydrukDrukuj  
 
Pińczów świętuje 590. rocznicę lokacji miasta. Uroczystości rozpoczęły w Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury wykłady poświęcone historii miejscowości. Następnie odsłonięto kopię dokumentu lokacyjnego z 21 września 1428 roku. Punktem kulminacyjnym piątkowych obchodów było historyczne widowisko „Zatrzymaj się, to przemijanie ma sens”, w którym wzięło udział ponad 60 wykonawców. Pomysłodawczynią i reżyserką przedsięwzięcia jest pińczowska społeczniczka Bożena Szatkowska-Mostek. Jak podkreśla, w pracę nad stworzeniem spektaklu zaangażowanych było wielu, zarówno starszych, jak i młodszych mieszkańców miasta. Tłumaczy, że tytuł widowiska został zaczerpnięty z poematu Jana Pawła II „Tryptyk rzymski”. Bożena Szatkowska-Mostek dodaje, że na scenie widzowie mogli podziwiać między innymi choreograficzny układ przestawiający powstanie rzeki Nidy. czytaj więcej na RADIO KIELCE Artykuł Pińczów świętuje rocznicę lokacji pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=50213
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola