Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Tereny dzisiejszego Pińczowa w czasach rzymskich tętniły życiem

Data publikacji: 2018-09-19, Data modyfikacji: 2018-09-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Strzały, groty, żelazny nóż w bardzo dobrym stanie, pozostałości dwóch chat szanowane na blisko 2000 lat czy też pradziejowe lodówki do przetrzymywania żywności, to efekt badań archeologicznych, które od kilku tygodni prowadzone są na terenie budowy nowej obwodnicy naszego miasta przy drodze wojewódzkiej Pińczów – Busko.  Prace wykopaliskowe prowadzone są przez studentów Uniwersytetu Jagielońskiego z Krakowa, a całość prac koordynują archeolodzy, Dariusz Greń – pracownik  Muzeum Regionalnego w Pińczowie oraz Mateusz Okoński – archeolog z małopolski.  Jak dotąd przebadano obszar o wielkości ponad 35 arów, gdzie znaleziono ponad 50 obiektów. W pracach, które mają potrwać prawdopodobnie do końca września, do zbadania jest jeszcze obszar ok. 30 arów.  Cały teren jest dokładnie dokumentowany, m.in. poprzez zdjęcia z drona. Podczas dotychczasowych prac archeologicznych, odkryto obiekty mieszkalne z okresu wpływów rzymskich oraz pomieszczenia do przechowywania żywności. Ciekawym i bardzo cennym znaleziskiem jest żelazny nóż, zachowany w bardzo dobrym stanie, strzały, groty czy pozostałości po naczyniach ceramicznych. Jak powiedział nam Mateusz Okoński – wszystkie te znaleziska są z perspektywy archeologicznej bardzo cenne. Dzięki nim archeolodzy mają możliwość wglądu w codzienne życie mieszkańców tego terenu. Poza znalezionymi artefaktami, archeolodzy liczą na to, że znajdą monety z okresu rzymskiego – byłoby to bardzo ważne znalezisko. Na podstawie znalezionych już zabytków można przypuszczać, że mieszkańcy trudnili się rolnictwem, wyrabianiem naczyń oraz polowaniem. Z dużą dozą prawdopodobieństwa, z racji bliskości rzeki Nidy można stwierdzić, że ludność zamieszkująca te tereny również zajmowała się wypasem bydła. Po zakończeniu prac, cały zebrany materiał zostanie skatalogowany, a Muzeum Regionalne w Pińczowie będzie starało się o włączenie znalezisk w swoje zbiory. Jak zapowiadają archeolodzy, wykopaliska prowadzone w miejscu powstania obwodnicy miasta nie zakłóca harmonogramu jej budowy. Artykuł Tereny dzisiejszego Pińczowa w czasach rzymskich tętniły życiem pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=50178
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola