Belka
Piątek, 14 Grudnia 2018   imieniny: Alfred, Izydor
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

UROCZYSTOŚCI W KAPLICY ŚW. ANNY 29 VII 2018

Data publikacji: 2018-07-31, Data modyfikacji: 2018-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Co roku z okazji imienin Anny na górze i w Kaplicy pod wezwaniem tej Świętej odbywają się msze, których kulminacją jest msza niedzielna jednocześnie odprawiana w intencji mieszkańców- święta Anna jest patronką Pińczowa. Ponadto z okazji święta Policji Państwowej jest odprawiana msza  w jej intencji oraz od kilku lat są święcone samochody, których patronem jest święty Krzysztof. W tegorocznych uroczystościach uczestniczył Senator RP Jacek Włosowicz.  Ofiarował na ręce księdza Prałata Jana Staworzyńskiego Kaplicy Swiętej Anny ikonę , która jest kopią najstarszego znanego wizerunku tej świętej. Powstanie tego wizerunku datuje się na około VIII wiek naszej ery. Został odnaleziony w ruinach chrześcijańskiej katedry w północnym Sudanie w latach 60. ubiegłego wieku przez polskich archeologów. Jako że miejsce odnalezienia miało stać się tamą assuańską i zostać zalane przez Nil, archeolodzy uratowali odnalezione tam freski. Połowa z ocalonych podczas ekspedycji UNESCO malowideł znalazła się w Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie są eksponowane na wystawie stałej w Galerii Faras im. Profesora Kazimierza Michałowskiego. I tak wizerunek świętej Anny znalazł się w Warszawie. W uroczystości przekazania uczestniczył również Marek Gosek  Dyrektor Biura poselsko-senatorskiego Zbigniewa Ziobry i Jacka Włosowicza. Ikona jest dziełem miejscowego artysty malarza  Pana Andrzeja Kozery. Artykuł UROCZYSTOŚCI W KAPLICY ŚW. ANNY 29 VII 2018 pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=49248
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola