Belka
Niedziela, 16 Grudnia 2018   imieniny: Albina, Zdzisław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO POLICJI 28 sierpnia zamek Krzyztopór w Ujeździe

Data publikacji: 2018-07-31, Data modyfikacji: 2018-08-01
A A AWydrukDrukuj  
 
Tegoroczne  obchody święta Policji w województwie świętokrzyskim odbyły się na zamku Krzyżtopór w miejscowości Ujazd w powiecie opatowskim. Jak co roku każda z komend powiatowych prezentowała swój teren. W ramach stoiska Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie znalazły się następujące atrakcje: Bogucanki reprezentujące „Chatę Bogucką” i częstujące regionalnymi przysmakami; Grupa rekonstrukcyjna ubrana w repliki mundurów przedwojennej Policji Państwowej ( 2 osoby-pińczowscy policjanci) i grupa rekonstruktorów w replikach mundurów Wojska Polskiego (WP) z Września 1939 r. ( 2 strzelców z Jednostki Strzeleckiej 2131 Pińczów. Mundury strzelcom użyczył Szef szwadronu  kieleckiego ochotniczego szwadronu kawalerii w barwach 13 Pułku Ułanów Wileńskich – Mariusz Kowalski); Grupa motocyklistów z WGM Ponidzie z 3 zabytkowymi motocyklami z przyczepami; Grupa członków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „DLA PONIDZIA” (SSK DP) z wystawą „POLICJA PAŃSTWOWA w WOJNIE OBRONNEJ wrzesień-październik 1939 r.”; Z inicjatywą pozyskania replik mundurów i przedstawienia ich na tegorocznym wojewódzkim święcie policji wystąpił do Komendanta pińczowskiej policji członek  SSK DP Łukasz Łaganowski. Po uzyskaniu pozytywnej opinii dzięki pomocy okolicznych zakładów pracy udało się zakupić 2 komplety mundurów (oficerski i funkcjonariusza), hełmów, repliki broni. SSK DP ufundowało replikę pistoletu maszynowego thompson wz 21, który w ilości ok 150 sztuk był na wyposażeniu przedwojennej policji. Autorami wystawy są Łukasz Łaganowski i Witold Bartosik. Wystawa opisuje zarówno walki PP w sierpniu 1939 r. z niemiecką V kolumną, późniejsze walki zwartych formacji policji  z armią niemiecką i po 17 września z armią czerwoną. W walkach we wrześniu i październiku 1939 r. zginęło około 3 tysięcy policjantów. Jedna tablica poświęcona jest typom broni używanym przez PP. Zdjęcia: KPP Pińczów i Łukasz Łaganowski.       Artykuł WOJEWÓDZKIE ŚWIĘTO POLICJI 28 sierpnia zamek Krzyztopór w Ujeździe pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=49233
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola