Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

11 listopada 1918 roku w Pińczowie

Data publikacji: 2018-10-30, Data modyfikacji: 2018-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 
W poniedziałek, 29 października, w Bibliotece Publicznej w Pińczowie odbyła się prelekcja na temat „11 listopada 1918 roku w Pińczowie”. Wygłosił ją historyk, regionalista i członek pińczowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, pan Andrzej Grygiel. Czytelnicy przybyli na spotkanie wysłuchali ciekawego wykładu o drodze Polski do odzyskania niepodległości. Pan Andrzej w przystępny sposób nakreślił sytuację polityczną Europy w latach 1914-1918, posiłkując się przy tym mapą. Następnie opisał zebranym jak wyglądały ostatnie dni przed 11 listopada 1918 r. w Polsce oraz w samym Pińczowie. Opowiedział kto rządził Pińczowem po ogłoszeniu niepodległości i jak wyglądały pierwsze dni w Pińczowie po zakończeniu I wojny światowej. Na zakończenie zaprezentował uczestnikom spotkania puchar wykonany z okazji 20. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, o czym świadczy wygrawerowany na nim napis „Pińczów, 11.XI.1938”.   Artykuł 11 listopada 1918 roku w Pińczowie pochodzi z serwisu Serwis Internetowy Miasta Pińczów.

Pełna treść wiadomości na: pinczow.com/?p=51044
https:, Źródło artykułu: https:
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  pińczowski

  Powiat pińczowski – powstały w 1999 roku w ramach administracyjnej reformy ma swoją siedzibę w Pińczowie. W skład powiatu znajdującego się w dolinie rzeki Nidy wchodzą następujące gminy: Pińczów, Działoszyce, Złota, Michałów, Kije.

  Teren powiatu w województwie świętokrzyskim to zaledwie 612 tys. km². Co ciekawe, prawie cały ten teren objęty jest różnymi formami ochrony. Wyróżnić można trzy parki krajobrazowe o niepowtarzalnych walorach estetycznych: Kozubowski Park Krajobrazowy, Nadnidziański Park Krajobrazowy i Szaniecki Park Krajobrazowy. Wśród innych atrakcji grzech nie wymienić szlaku turystycznego Madonny Ponidzia, pałacu Wielkopolskich w Chrobrzu, Ekspressu Ponidzie, Stadniny Koni w Michałowie (jedna z większych stadnin koni czystej krwi arabskiej w Europie) czy Ogrodu na Rozstajach.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola